Situation Analysis on Dr. Tim's Dog Food Essay

1779 Words8 Pages
ADV 411 Group Project

Denise McGaughey
Sierra Fazeks
Megan McPherson
Trish Newell
James Regnier
Situation Analysis for Dr. Tim’s Dog Food:

Internal:
What’s going on inside the company?
-Momentum dog food created and directly distributed for mushers

What are the company’s goals and objectives? * Increased distribution to retail stores, the Internet, and global distribution

What boundaries have the company set? * Not many boundaries, other than concern for brand identity, and not wearing the company resources too thin

What is my company good at? * Dr. Tim’s dog food has a focus of being “all-natural, veterinary standard” kibble * Direct link to those Dr. Tim wishes to sell to

Are there any
…show more content…
Tim’s dog food is organic and a healthier choice for people’s dogs. Because of this, the food is more expensive than regular dog food you would find at a super store like Wal-Mart. Let’s do some math for a second; we are going to use Purina dog food as an example. On Wal-Mart’s Canadian website we found out that for a 2kg bag of dry Purina dog food for adult dogs was $5.88. If you look at petflow.com, Dr. Tim’s Kinesis All Life Stages dog food is $10.99 for a 5 pound bag. We have to convert the kg to pounds to have an accurate comparison of price. Keep in mind that 1kg is equal to 2.2lbs.

Purina
$5.88=2kgs
$5.88/2kgs=$2.48
$2.48=1kg
$2.48/2.2lbs= $1.33
So for 1lb of Purina dog food it cost $1.33.
Dr. Tim’s
$10.99=5lbs
$10.99/5lbs=$2.19
So for 1lb of Dr. Tim’s dog food it costs $2.19
Economical Continued:
-After looking at the math we can see that Dr. Tim’s dog food is more expensive than the normal food you get at a superstore. Dr. Tim’s has to target consumers that are willing to spend that kind of money for their pet’s health. The best target groups for Dr. Tim’s are people with dogs that

    More about Situation Analysis on Dr. Tim's Dog Food Essay

      Get Access